Poljoprivredna stručna služba „Zrenjanin” 23100 Zrenjanin, Petra Drapšina 15, tel/fax: 023/548-501, 522-735, 548-615, 548-320
Sirovina za biodizel, i dobar predusev
Za sve poljoprivrednike, glavno pitanje je šta posejati, a da ima dobru i stabilnu cenu, da se može svuda gajiti i uvek prodati. U vreme klimatskih promena i nestabilnih ekonomskih kretanja na tržištu, potrebno je nešto rentabilno, sigurno I traženo.
U svetu je primetan rast potrošnje energije, kao i smanjenje zaliha fosilnih goriva i povećanje njihove cene. Značajan obnovljiv izvor predstavlja biomasa koja se koristi za proizvodnju biodizela i bioetanola. U svetu se za to koristi nekoliko biljaka, a seme uljane repice je jedna od najznačajnijih sirovina.
Ovaj usev je u našem regionu imao uspone i padove. Biljka koja je karakteristična po jarko žutim cvetovima, postaje hit među vojvođanskim ratarima. Značajna je ratarima u smislu šireg plodoreda i solidnog izvora prihoda. Uljana repica omogućava racionalno korišćenje klimatskih I zemljišnih resursa, povećava plodnost njiva i intenzivira ratarsku proizvodnju.
Kao biljna vrsta ima niz osobina koje potenciraju njenu proizvodnju. Među najvažnijim je ozimost. Ozime forme, koje se seju krajem avgusta i u septembru, imaju dužu vegetaciju, skladniji rast i razviće.
Takav usev je u proleće dobro razvijen i ukorenjen, a samim tim manje osetljiv na sušu I korove. Prednost gajenja uljane repice je i to što ona završa-va vegetaciju pre letnje suše.
Ova biljka spada u veoma dobre preduseve za većinu ratarskih i povrtarskih kultura. Ona ostavlja zemljište čisto od korova. Od glukozinolata iz žetvenih ostataka nastaju toksični produkti za insekte, nematode i gljive, tako da repica ima i fitosanitarni efekat na zemljište. Može se uspešno gajiti na različitim tipovima i podtipovima tla (slično suncokretu i na lošijim zemljištima daje rentabilnije prinose od mnogih ratarskih vrsta).
Uljana repica je rentabilna kultura, ali traži dobru mehanizaciju i pripremu zemljišta koja počinje odmah posle skidanja pšenice – ljuštenjem strništa. Od vremena i načina osnovne obrade u velikoj meri zavisi prinos semena. Ona se izvodina 20-30 cm, najkasnije tri nedelje pre setve kako bi se zemljište na prirodan način sleglo.
Izbor mehanizacije i načina obrade oranica zavisi od preduseva, tipa I vlažnosti zemljišta. Treba izbegavati setvu u sveže pooranom i pripremljenom zemljištu.
Blagovremena, pravilna i optimalna primena đubriva je osnovni preduslov za postizanje visokih i stabilnih prinosa. Vremenom setve se podešava stepen razvijenosti biljke u kojem će najbolje prezimiti.
IVANA VASILIJIĆ DIPL. INŽ. PSS ZRENjANIN