Saveti Poljoprivredne stručne službe Zrenjanin. Padavine su neophodne za prihranu pšenice

Padavine su neophodne za prihranu pšenice

Iako su pojedini poljoprivrednici ovaj posao već uradili, velike koristi od rane prihrane nije bilo. Ove godine imamo drugačiju situaciju što se tiče razvijenosti useva, kao i sadržaja azota u zemljištu u odnosu na lane.

Pšenica je mnogo slabije razvijena, manje izbokorena u odnosu na prošlu godinu, a azota ima dovoljno. Analize koje je odradila Poljoprivredna stručna služba (PSS) pokazuju  ako se kreće azot po slojevima tla – od 0 do 90 cm. Najmanje ga ima u prvom, a najviše u drugom i trećem nivou. Taj raspored je poželjan, budući da se i korenov sistem spušta dublje, a prihranom će se dodati azot i tako dopuniti prvi sloj.

Na većini parcela koje su uzorkovane u ukupnom sadržaju ga ima dovoljno i nije bilo potrebno žuriti sa prihranom. Prvi sloj zemljišta od 0 do 30 cm, takođe nije prazan, već je samo sa manjim sadržajem azota.

tractor spraying pesticides on vineyards in tuscany, italy

Period koji je pred nama će biti pravo vreme za prihranu, ali samo ukoliko padavine u tome pomognu. Svakako da nije rešenje razbacati đubrivo sa ubeđenjem da je taj posao urađen. Kiše trenutno nema u najavi i ne vredi koristiti đubrivo jer će sa višim temperaturama doći do gubitka azota. Preporuka je da se prati vremenska prognoza i da se pre najavljene kiše prihrane usevi.

Vegetacija još uvek miruje i ne troši se azot u većoj količini te ima vremena za prihranu. S obzirom na to da ćemo ući u treću dekadu februara kada bi i bilo optimalno vreme za to, prednost treba dati đubrivima koja brže deluju i u kojima je azot u pristupačnom obliku. Za primenu svakog đubriva neohodne su padavine, kako bi postalo dostupno korenovom sistemu biljke.

Zorica Rajačić, PSS Zrenjanin

Podelite sa drugima